Przejdź do głównej zawartości

Miód a karmienie piersią

Jesienią i zimą mama karmiąca może chcieć napić się herbaty z miodem i cytryną. Pojawia się więc pytanie, czy mama karmiąca może spożywać miód i czy jest on bezpieczny dla niemowlaka karmionego piersią?

 Wątpliwości może budzić jedynie fakt, że miód nie jest wskazany dla dzieci poniżej 1 roku życia. Dotyczy to jednak spożywania miodu przez niemowlaka w "czystej" formie. Miód nie powinien znaleźć się w jadłospisie dziecka, które nie skończyło roczku z uwagi na występujące w miodzie bakterie Clostridium botulinum (jad kiełbasiany), z którymi niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka nie jest w stanie sobie poradzić. 

Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca powinna unikać miodu. Wręcz przeciwnie, mama karmiąca może jeść miód i jest on bezpieczny dla niemowlaka pod względem możliwości zatrucia jadem kiełbasianym, gdyż bakterie Clostridium botulinum nie przedostają się do mleka matki. 

Innym, ważnym czynnikiem, który należy jednak wziąć pod uwagę, spożywając miód podczas karmienia jest to, że może być on silnie alergizujący. Co prawda, jeśli nikt w rodzinie nie miał wcześniej problemów z alergiami i maluch ogólnie dobrze reaguje na różne pokarmy, alergia na miód jest mało prawdopodobna, jednak, gdy już wystąpi, może nabrać niebezpiecznej formy. Dlatego, nie polecałabym spożywać miodu mamom karmiącym, które obserwowały wcześniej u siebie lub dziecka reakcje alergiczne na inne produkty. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.