Przejdź do głównej zawartości

Przyprawy a karmienie piersią

Poza odpowiednią dietą, sposobem przyrządzania posiłków, podczas karmienia istotne znaczenie ma to, jakie przyprawy stosuje mama karmiąca. Dlatego, poniżej przedstawiam listę przypraw, których kobieta karmiąca piersią powinna się wystrzegać, gdyż mogą one zmieniać smak mleka a także drażnić niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka. Znajdziecie tu również przyprawy, które są w miarę bezpieczne w czasie karmienia piersią

Jakich przypraw unikać?

Ostrych przypraw, typu - chili, curry, kolendra,ostra papryka
Czosnek - może bardzo zmieniać smak mleka
Ziele angielskie (może powodować alergię, nie polecana również ze względu na interakcję z rakotwórczymi substancjami)
Gałka muszkatołowa  (może powodować drgawki)
Anyżek
Oregano

Jakie przyprawy mogą być stosowane od czasu do czasu w niewielkich ilościach?

Pieprz - może podrażniać układ pokarmowy dziecka, lecz z czasem można próbować go stosować
Kminek (ogólnie uznawany jest za bezpieczną przyprawę choć nie ma badań wskazujących na wpływ na karmienie piersią)
Goździki
Cynamon (może podrażniać układ pokarmowy niemowlaka, czasami wywołuje alergię i gazy)

Które przyprawy są bezpieczne bądź korzystne podczas karmienia?

Nasiona kopru włoskiego (wspomagają trawienie, pomagają w problemach z gazami. Niektórzy twierdzą, że wspomagają laktację)
Imbir ( niektórzy twierdzą, że korzystnie wpływa na laktację, zwiększając ilość mleka). Nie należy jednak przesadać z ilością imbiru, jeśli dziecko miało problemy z żółtaczką bądź wysoką bilirubiną.
Kozieradka (w niewielkich ilościach - uważana za wspomagającą laktację)
Sól - nie wpływa znacząco na mleko, jednak nie powinna być stosowana w dużych ilościach

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ RÓWNIEŻ:

JAKIE MIĘSO MOŻE JEŚĆ MAMA KARMIĄCA? 
CZEGO UNIKAĆ KARMIĄC PIERSIĄ?
HERBATA DLA MAMY KARMIĄCEJ


Komentarze

  1. Bardzo mało informacji. Szkoda, bo artykuł wyskakuje w wyszukiwarce a nic nie wnosi.

    OdpowiedzUsuń
  2. odsyłam do publikacji - REDUKCJA ZAWARTOŚCI AKRYLAMIDU
    W PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH - dostępna pod adresem http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/2/BR%202-2012%20s.%20219-227.pdf - strona 223 - ziele angielskie nie jest szkodliwe, a wr5ęcz wpływa korzystnie na redukcję groźnych związków rakotwórczych, jest przyprawą łagodną.

    OdpowiedzUsuń
  3. 24 year-old Senior Editor Derrick McFall, hailing from Chatsworth enjoys watching movies like "Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)" and Drama. Took a trip to Fernando de Noronha and Atol das Rocas Reserves and drives a Envoy XUV. sposob na tych gosci

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.