Przejdź do głównej zawartości

Owoce przy karmieniu piersią

Jakie można jeść owoce, karmiąc piersią?

Choć wydawałoby się, że jest wiele bezpiecznych owoców, to lista "niebezpiecznych" owoców jest długa... Tak naprawdę, kiedy odejmiemy zakazane owoce: cytrusy, pestkowe, alergizujące to zostaje ich niewiele.


Pewne za to jest, że od dnia kiedy zaczniesz karmić piersią, możesz śmiało zaprzyjaźnić się z jabłkiem. Jabłko to pierwszy, najbezpieczniejszy owoc, który wolno (i należy) jeść karmiąc piersią. Na samym początku można dla bezpieczeństwa pić kompoty (czytaj więcej o kompotach w karmieniu) i jeść gotowany owoc, ale już po kilku dniach śmiało można jeść surowe jabłko.


Zdecydowanie należy unikać cytrusów i owoców tropikalnych. Zwłaszcza na początku karmienia odpadają więc pomarańcze, cytryny, mandarynki, klementynki. Jeśli karmisz już dłużej, możesz zastanowić się w jaki sposób wypróbować reakcję dziecka na cytrusy - czytaj więcej.  Mówi się, że powinno unikać się owoców pestkowych, czyli na początek zapomnijmy o czereśniach, wiśniach, śliwkach, brzoskwiniach itp. Mama karmiąca nie powinna jeść również truskawek, gdyż są mocno alergizujące.

Co więc wolno jeść oprócz jabłka?


By böhringer friedrich (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
Po 6-8 tygodniach można spróbować wprowadzić banana. Na początek warto zjeść pół banana i obserwować reakcję dziecka, jeśli nic się nie dzieje, to następnym razem można zjeść całego. Ważne, żeby po obraniu banana dokładnie umyć ręce, bo może się na nich znaleźć chemia, którą spryskiwana jest skórka banana.

Czytaj też o winogronach podczas karmienia piersią.


Wolno jeść również arbuza, melona, morele - zawierają dużo żelaza, porzeczki, maliny, figi, żurawinę, daktyle, borówki (czytaj więcej o borówkach w karmieniu).


Nie dajmy się jednak zwariować i wprowadzajcie stopniowo różne owoce, nawet te z listy zakazanych, obserwując dziecko. Tym sposobem w drugim miesiącu karmienia możecie jeść już prawie wszystko.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
WARZYWA DLA MAMY KARMIĄCEJ
POMYSŁY NA ŚNIADANIA DLA MAMY KARMIĄCEJ
POMARAŃCZE A KARMIENIE 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.