Przejdź do głównej zawartości

Potrawy na Wigilę dla mamy karmiącej

Wigilia i Boże Narodzenie kuszą wieloma smakołykami, jednak dla mamy karmiącej mogą okazać się czasem wielu pytań, o to co można zjeść a czego lepiej się wystrzegać. Na stole pojawiaja się wiele trudnostrawnych dań - kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, pierniki, kutia - stąd warto wiedzieć, które z nich są bezpieczne podczas karmienia, a których lepiej unikać.  


Jeśli spojrzymy na tradycyjne potrawy znajdujące się na stole wigilijnym, mama karmiąca może załamać ręce, gdyż wydaje się, że większość z nich nie jest dla niej.

Trzeba stawić czoła prawdzie - potrawy typu kapusta z grochem, kapusta z fasolą i grzybami, bigos z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, uszka z grzybami oraz słodkości takie jak makowiec, kutia, masa makowa zdecydowanie nie są zalecane podczas karmienia piersią, więc jeśli potrafisz się bez nich obejść, myślę że warto się powstrzymać. 

 Dobrym pomysłem jest wymyślenie zamienników. 

Zamiast barszczu z ciężkostrawnymi pierogami z kapustą i grzybami można zjeść barszcz z pierogami z serem bądź z tortellini (z szynką bądź z serem).

Zamiast makowca czy kutii, jako świąteczny deser mamie karmiącej może posłużyć keks (np. z rodzynkami, suszonymi morelami i żurawiną, sernik, czy też strucla z serem. Zamiast dość ciężkiego tradycyjnego piernika można zjeść pierniczki żytnio-razowe bądź ciasteczka imbirowe.

Spożywanie karpia może budzić wątpliwości z uwagi na to, że jest on tłustą rybą, jednak nieduża porcja nie powinna wyrządzić większej krzywdy. Jeśli chcemy, to alternatywą dla smażonego karpia może być karp w galarecie, bądź samego karpia można zastąpić np. pstrągiem czy łososiem przygotowanym we folii. (Czytaj też więcej o rybach w karmieniu piersią.)

Mama karmiąca może jeść sałatkę jarzynową ale lepiej wyrzucić z niej takie składniki jak: zielony groszek, por, cebula. Natomiast zamiast ciężkostrawnego majonezu lepiej użyć jogurt naturalny.


Jeśli chodzi o wędliny, najlepsze są chude, drobiowe i, jeśli możliwe, domowej roboty :) Więcej informacji o wędlinach dla karmiącej znajdziesz tutaj

W każdym razie, dobrą zasadą jest - lepiej zjeść mniej i później mniej cierpieć:) Wesołych Świąt!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KARP A KARMIENIE PIERSIĄ
CZEGO UNIKAĆ PODCZAS KARMIENIA

Komentarze

  1. to jest niestety powielanie stereotypów. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, żeby którykolwiek z wymienionych składników był szkodliwy dla dziecka karmionego piersią..
    jeżeli mama jest w połogu, albo sama ma problemy z trawieniem któregoś ze składników, to oczywiście nie powinna ich jeść. Ale wzdęcie tworzy się w jelicie, u matki, nie ma możliwości żeby przenikło do mleka...
    Zółty ser jest bardziej ciężkostrawny niż kapusta.
    Jeżeli czegoś powinna unikać mama karmiąca piersią to produktów wysoko przetworzonych, gotowych przypraw typu kostki rosołowe itp, przypraw zdodatkiem glutaminianu sodu..
    A ciasta mogą co najwyżej zaszkodzić figurze, nie dziecku

    OdpowiedzUsuń
  2. bzdura na bzdurze, bzdurą pogania, same mity i stereotypy poprzedniej epoki nie poparte żadną podstawą naukową
    http://www.mlecznewsparcie.pl/2014/12/co-moze-w-swieta-jesc-mama-karmiaca-piersia/

    OdpowiedzUsuń
  3. Co za brednie..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.