Przejdź do głównej zawartości

Jak często karmić piersią?

Świeżo upieczona mama może się zastanawiać, jak często powinna karmić niemowlę piersią? Oprócz tego mamy martwią się czy dziecko je wystarczająco dużo, a także jak długo powinien trwać jeden "posiłek" malucha. Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziecie poniżej.

W pierwszych tygodniach życia niemowlaka trzeba się nastawić, że dużą część doby będziesz poświęcać karmieniu piersią. W pierwszym tygodniu życia dzieci potrafią domagać się karmienia nawet co godzinę, niektóre dzieci spędzają wręcz większość czasu przy piersi mamy. 
Możesz więc pomyśleć, że masz strasznego głodomora, ale (choć może i tak jest) trzeba pamiętać, że żołądek niemowlaka ma bardzo małą pojemność, stąd nie zmieści większej ilości mleka naraz. Niemowlak będzie więc jadł często.
Drugą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że naturalny pokarm matki jest lekkostrawny i łatwoprzyswajalny dla niemowlaka, stąd w przeciwieństwie do sztucznych mieszanek, trawi się krócej, a co za tym idzie, dziecko może częściej prosić o więcej :)
Nie oznacza to jednak, że coś jest nie tak z naszym mlekiem -i choć rodzina, teściowa i inni dobrzy ludzie  mogą twierdzić inaczej  - pamiętaj że Twoje mleko jest najlepszą możliwą rzeczą dla Twojego dziecka.

Jak często więc powinnaś karmić piersią?
Na początku - przez pierwsze 2-3 tygodnie może to być nawet co godzinę.
Z czasem sama zaobserwujesz pojawiający się schemat, który tak naprawdę zostanie wypracowany "w praniu" przez Ciebie i Twoje dziecko. Zobaczysz sama, że odstępy między jednym a drugim karmieniem będą się stopniowo wydłużać. Zwykle kilkumiesięczne dziecko karmione jest w odstępach 2-3 godzinnych, jednak nie należy przyjmować tego jako bezwględny wzorzec. Trzeba pamiętać o takich czynnikach, jak np. wysoka/niska temperatura - w gorący dzień każdy z nas ma większe pragnienie, więc Twój maluch też może chcieć pić częśćiej. 


Pamiętaj, by obserwować jak długo pije Twoje dziecko.
Zwykle kilkumiesięczne dziecko powinno być w stanie opróżnić pierś w około10-15 minut. Jeśli maluch spędza przy niej więcej czasu, prawdopodobnie należy do typu śpiochów lub przytulanek :) Nieraz można zaobserwować, że dziecko ssie a w międzyczasie zasypia. Wtedy należy delikatnie palcem podrażnić kącik ust, by przypomnieć maluchowi o przeznaczeniu karmienia :) Dzięki temu będziesz miała pewność, że Twoje dziecko efektywnie je, a nie tylko się przytula, jakkolwiek błogi jest to stan:)

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
JAK UŁATWIĆ SOBIE NOCNE KARMIENIE?
CO ROBIĆ, BY MIEĆ WIĘCEJ POKARMU
MENU NA JEDEN DZIEŃ DLA KARMIĄCEJ

Komentarze

  1. Świetny artykuł. W ogóle ciekawy blog, z którym warto się zapoznać. Niby o karmieniu dziecka piersią czy mlekiem modyfikowanym można znaleźć sporo informacji, ale tu wszystko jest zebrane w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja już nie karmię piersią. Kupiłam taki produkt jak butelka jak pierś i moje dziecko teraz pije mleczko z takiej butelki. Fajny gadżet dobrej jakości, bezpieczny dla dziecka. Polecam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.