wtorek, 17 września 2013

Jak często karmić piersią?

Świeżo upieczona mama może się zastanawiać, jak często powinna karmić niemowlę piersią? Oprócz tego mamy martwią się czy dziecko je wystarczająco dużo, a także jak długo powinien trwać jeden "posiłek" malucha. Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziecie poniżej.

W pierwszych tygodniach życia niemowlaka trzeba się nastawić, że dużą część doby będziesz poświęcać karmieniu piersią. W pierwszym tygodniu życia dzieci potrafią domagać się karmienia nawet co godzinę, niektóre dzieci spędzają wręcz większość czasu przy piersi mamy. 
Możesz więc pomyśleć, że masz strasznego głodomora, ale (choć może i tak jest) trzeba pamiętać, że żołądek niemowlaka ma bardzo małą pojemność, stąd nie zmieści większej ilości mleka naraz. Niemowlak będzie więc jadł często.
Drugą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że naturalny pokarm matki jest lekkostrawny i łatwoprzyswajalny dla niemowlaka, stąd w przeciwieństwie do sztucznych mieszanek, trawi się krócej, a co za tym idzie, dziecko może częściej prosić o więcej :)
Nie oznacza to jednak, że coś jest nie tak z naszym mlekiem -i choć rodzina, teściowa i inni dobrzy ludzie  mogą twierdzić inaczej  - pamiętaj że Twoje mleko jest najlepszą możliwą rzeczą dla Twojego dziecka.

Jak często więc powinnaś karmić piersią?
Na początku - przez pierwsze 2-3 tygodnie może to być nawet co godzinę.
Z czasem sama zaobserwujesz pojawiający się schemat, który tak naprawdę zostanie wypracowany "w praniu" przez Ciebie i Twoje dziecko. Zobaczysz sama, że odstępy między jednym a drugim karmieniem będą się stopniowo wydłużać. Zwykle kilkumiesięczne dziecko karmione jest w odstępach 2-3 godzinnych, jednak nie należy przyjmować tego jako bezwględny wzorzec. Trzeba pamiętać o takich czynnikach, jak np. wysoka/niska temperatura - w gorący dzień każdy z nas ma większe pragnienie, więc Twój maluch też może chcieć pić częśćiej. 


Pamiętaj, by obserwować jak długo pije Twoje dziecko.
Zwykle kilkumiesięczne dziecko powinno być w stanie opróżnić pierś w około10-15 minut. Jeśli maluch spędza przy niej więcej czasu, prawdopodobnie należy do typu śpiochów lub przytulanek :) Nieraz można zaobserwować, że dziecko ssie a w międzyczasie zasypia. Wtedy należy delikatnie palcem podrażnić kącik ust, by przypomnieć maluchowi o przeznaczeniu karmienia :) Dzięki temu będziesz miała pewność, że Twoje dziecko efektywnie je, a nie tylko się przytula, jakkolwiek błogi jest to stan:)

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
JAK UŁATWIĆ SOBIE NOCNE KARMIENIE?
CO ROBIĆ, BY MIEĆ WIĘCEJ POKARMU
MENU NA JEDEN DZIEŃ DLA KARMIĄCEJ
Reactions:

0 comments:

Prześlij komentarz