Przejdź do głównej zawartości

Jak ograniczyć nocne karmienie?

Kiedy dziecko ma już 2-3 miesiące, nie potrzebuje już tak częstego nocnego karmienia, jak noworodek. Jednak, nieraz matki skarżą się, że kilkumiesięczne badź kilkunastomiesięczne dzieci budzą się 5-6 razy w nocy. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rad, jak w takiej sytuacji ograniczyć nocne karmienie:
By Vera Kratochvil [Public domain], via Wikimedia Commons

  • Upewnij się, że Twoje dziecko idzie spać pojedzone. Jeśli maluch skończył już 5 miesięcy, oprócz mleka można na kolację zaserwować mu sycącą kaszkę. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze jeść łyżeczką, można spróbować przygotować płynną formę kaszki, podawaną w butelce. Taka kolacja powinna utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas niż samo mleko.
  • Jeśli Twoje dziecko skończyło już 4 miesiące, a wciąż wielokrotniebudzi się w nocy (4-6 razy), może to wynikać z potrzeby bliskości z matką. Dziecko w tym wieku lub starsze powinno być w stanie wytrzymać bez mleka kilka godzin. Oznacza to, że 4-5 miesięczne dziecko może budzić się 1-2 razy w nocy, bo taka jest rzeczywista jego potrzeba jeśli chodzi o mleko. Jeśli jednak 8-miesięczne, czasem roczne dziecko budzi się co godzinę, wtedy możemy być pewni, że chodzi głównie o przyzwyczajenie i poczucie bliskości z matką.
  • Jeśli nocne pubudki wynikają z potrzeby bliskości (patrz punkt wyżej), kiedy dziecko się obudzi, nie przystawiaj  go od razu do piersi. Zamiast tego, spróbuj wziąć dziecko na ręce, trochę pokołysać, pogłaskać, zaśpiewać kołysankę.
  • Na czas odzwyczajania dziecka od nocnego karmienia, można spróbować wziąć dziecko na noc do swojego łóżka. Gdy dziecko będzie budzić się na "karmienie", łatwiej od razu przytulić je do siebie na leżąco, bez wybudzania dziecka przez wyjmowanie z łóżeczka. Dziecko czując matkę w pobliżu szybciej zaśnie i się uspokoi. Metoda ta polecana jest jedynie na kilka początkowych dni oduczania nocnego karmienia. Jeśli pozwolimy dziecku spać ze sobą przez dłuższy czas, trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba stoczyć kolejny "bój", by z powrotem przekonać malca do swojego łóżeczka.
  • Gdy dziecko budzi się "na karmienie" niech tata pójdzie go uspokoić, nie Ty. Dziecko od razu kojarzy matkę z mlekiem, choćby po zapachu, dlatego ojcowi będzie łatwiej w inny sposób uspać dziecko. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 
PRZERWA NA KARMIENIE DLA MAMY PRACUJĄCEJ 
PRZEZIĘBIENIE A KARMIENIE PIERSIĄ
POMYSŁY NA KOLACJĘ DLA MAMY KARMIĄCEJ 

Komentarze

  1. Po polsku mowi sie ojcu nie ojcowi i uspic a nie uspac. Jeszcze kilka bledow wylapalam w tym krotkim tekscie ale juz nie bede pograzac autorki. Kiepsko sie czyta jak cos jest napisane" po polskiemu"

    OdpowiedzUsuń
  2. ojej... bardzo to jest nierzetelne..
    Co to znaczy "pojedzone" ?
    Kaszka na noc? prosta droga do otyłości, a na dodatek mało skuteczny sposób.. no i po5 miesiącu nie wprowadza się kaszy do diety dzieci karmionych piersią,zaleca się karmienie wyłącznie mlekiem mamy przez pełne 6 miesięcy..
    Dzieci karmione piersią zwykle budzą się w nocy na pierś. To normalne.
    Jeżeli budzą się częściej niż zwykle, to może być to okres intensywnego wzrostu (tzw skok rozwojowy) wtedy częstsze nocne karmienie jest im potrzebne bo w ten sposób dostarczają sobie więcej kwasów tłuszczowych (w nocnym mleku jest ich więcej) które wspierają rozwój układu nerwowego i mózgu.
    Czasami pomaga wzbogacenie diety w tłuszcze w ciągu dnia (pod warunkiem że dziecko jest starsze niż 6 miesięcy i ma już rozszerzoną dietę..)
    A nawet jeżeli budzi się tylko z potrzeby bliskości z mamą? Dlaczego rozwiązaniem miałoby być zabranie mu tej bliskości?

    OdpowiedzUsuń
  3. Rany, jak można pisać o czymś, o czym się nie ma bladego pojęcia? "Porady" niezgodne ze stanowiskiem WHO i współczesną wiedzą o laktacji, co krok jakiś mit okołolaktacyjny - skandal, naprawdę. Jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.