Przejdź do głównej zawartości

Mity o karmieniu piersią

Istnieje wiele mitów dotyczących karmienia piersią. Poniżej kilka najczęstszych.


By Helen Stratton [Public domain], via Wikimedia Commons
1. Duże piersi oznaczją więcej mleka. Małe piersi produkują mniej mleka. 
Rozmiar piersi zależy od ilości tkanki tłuszczowej a produkcja mleka nie ma z nią nic wspólnego, gdyż mleko wytwarzane jest przez gruczoły mleczne. 
2. Nie powinno się karmić piersią podczas przeziębienia, grypy, zatrucia pokarmowego.
Nic bardziej mylnego. Gdy mama karmiąca zachoruje, np. na grypę, powinna w tym czasie tym bardziej starać się karmić dziecko, gdyż przekazuje tym samym niezwykle cenne przeciwciała, w przyszłości chroniące dziecko przed infekcją.
3. Karmienie piersią boli
Karmienie piersią nie boli. Jedyny czas, gdy karmienie może okazać się bolesne, to gdy pojawi się zapalenie piersi, spowodowane np. nieprawidłowym opróżnianiem piersi, zbyt długimi przerwami w karmieniu, początkowym nawałem mleka. Ponadto, matki często boją się, że gdy u dziecka pojawią się zęby, będzie ono gryzło sutki. Dziecko ma wrodzony odruch ssania, stąd przybywanie uzębienia, nie oznacza, że maluch zacznie gryźć zamiać pić.
4. Przy karmieniu nie wolno zażywać żadnych lekarstw
Choć część leków jest kategorycznie zabroniona przy karmieniu piersią, to istnieje wiele lekarstw bezpiecznych matki i dziecka karmionego piersią. Czytaj więcej o lekarstwach przy karmieniu
5. Niektóre kobiety nie mają wystarczającej ilości mleka
Mała ilość mleka lub niewystarczająca jego ilość nie jest problemem samym w sobie, lecz rezultatem tego, że dziecko za rzadko ssie pierś lub źle ją opróżnia. Jeśli którakolwiek kobieta karmiąca uważa, że ma za mało pokarmu, powinna starać się częściej przystawiać dziecko do piersi, tak by stymulować produkcję mleka. Nawet jeśli dziecko nie napije się wystarczająco, samo przystawienie do piersi wysyła sygnał, że jest częstsze zapotrzebowanie niż do tej pory. Należy też zwrócić uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś (zwłaszcza na samym początku). Ostatnia zasada: zrelaksuj się przed i podczas karmienia. To działa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.