Przejdź do głównej zawartości

Jak przeżyć nocne karmienie


Vincent van Gogh [Public domain], via Wikimedia CommonsNocne karmienie i związane z tym częste pobudki (zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka) są jedną z największych zmor młodych matek. Poniżej znajdziecie, kilka rad, jak ułatwić sobie ten trudny czas.


1. Choć pewnie brzmi to paradoksalnie - jednak gdy dziecko budzi się na karmienie, starajmy się go dalej nie rozbudzać.
Wiem, wiem to ono rozbudza was, a nie na odwrót :) Jendak, by sprawnie nakarmić niemowlę i umożliwić mu jak najszybsze powtórne zaśnięcie starajmy się nie podejmować żadnej interakcji - delikatnie weź dziecko i przystaw je do piersi, nie nawiazuj większego kontaktu, np. nie mów do niego bez potrzeby, wtedy dziecko szybciej zaśnie.
2. Staraj się, by dziecko spało "pod ręką". Jeśli w nocy będziesz musiała wstawać na karmienie 5-6 razy (może się tak zdarzyć w pierwszych dniach po narodzinach), znacznie łatwiej jest sięgnąć po niemowlę śpiące w tym samym pokoju, w łóżeczku obok (bądź obok mamy w łóżku), niż iść do drugiego pokoju - po drodze dziecko zdąży się już rozbudzić, a pokonywanie drogi z pokoju i do pokoju kilka razy w nocy może mieć ogromne znaczenie, gdy walczymy o każdą minutę, jakże cennego snu.
3. Odsypiaj noc wraz z dzieckiem w ciągu dnia. W pierwszych tygodniach życia, dziecko może domagać się częstego karmienia zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego, by nadrobić zaległości w naszym śnie, starajmy się spać, gdy dziecko śpi w ciągu dnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
JAK NAUCZYĆ SIEBIE I DZIECKO PRAWIDŁOWEGO KARMIENIA?
JAK PRZEŻYĆ I ŁAGODZIĆ KOLKĘ? 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.