Przejdź do głównej zawartości

Kolka a karmienie piersią

Jakie są przyczyny kolki u niemowlaka karmionego piersią? Jak radzić sobie z tą przypadłością?


Kolka jest jednym z największych problemów występujących u małych niemowląt. Istnieje wiele teorii na temat jej przyczyn, jednak nie ma jednej, będącej złotym środkiem pomagającym pozbyć się kolki raz na zawsze. Dlatego, jeżeli u naszego malucha pojawi się kolka, należy obserwować dziecko i jego środowisko, by móc dostrzec prawdopodobne przyczyny kolki w tym akurat przypadku.

By dowieźć, jaka jest przyczyna kolki, należy zadać sobie przede wszystkim dwa pytania: JAK i CO je nasze dziecko?

Jak je nasze dziecko? Czyli gazy jako przyczyna kolki


To pytanie jest niezwykle istotne, gdyż jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn występowania kolki u dzieci jest gromadzenie się gazów w brzuchu.
Stąd, jeśli karmimy dziecko piersią, niezwykle istotne jest to, by od początku zwrócić uwagę czy dziecko podczas ssania mleka nie połyka również powietrza. Można wtedy usłyszeć, odgłos jakby gaz wlatywał do żołądka malucha.
Połykanie gazów wynika z tego, że niemowlak nie nauczył się jeszcze koordynować połykania mleka z oddychaniem. Ta umiejętność u dziecka przychodzi z czasem, stąd kolka zanika już w późniejszym okresie karmienia.

RADA:
Jeśli widzisz, że dziecko nie nadąża z połykaniem mleka, gdyż wypływa ono za szybko (może tak się dziać na samym początku danego karmienia), spróbuj odpuścić najmocniejszy strumień mleka, który wypływa z piersi pod największym ciśnieniem. Tym samym niemowlę będzie mogło wolniej i mniej łapczywie pić i uniknie połykania niepotrzebnego powietrza. Podczas karmienia należy również dbać, by usta dziecka całkiem przylegały do sutka matki, co również pozwoli zapobiec połykaniu powietrza. Pamiętaj też, by twojemu dziecku odbiło się po jedzeniu.

Co je nasze dziecko? Czyli nieprawidłowa dieta jako przyczyna kolki
To, co spożywa mama karmiąca znajduje się w mleku spożywanym przez malucha. Dlatego, niezwykle istotne znaczenie, szczególnie na samym początku karmienia piersią, ma odpowiednia dieta matki. Produkty łatwo alergizujące oraz wzdymające powinny być całkowicie usunięte z diety mamy karmiącej, zwłaszcza podczas pierwszych tygodni karmienia. Niektóre dzieci nie tolerują produktów pochodzenia mleka krowiego, co może prowadzić również do kolki.

RADA:
W pierwszych tygodniach karmienia nie spożywaj produktów takich, jak: warzywa wzdymające (kalafior, cebula, por), cytrusy, orzechy, ostre przyprawy, czekolada, napoje gazowane. Jeśli kolka nie ustępuje mimo, tego, że stosujesz się do powyższych zaleceń, spróbuj wyeliminować ze swojej diety na 2 tygodnie produkty mleczne (sery białe, sery żółte, mleko). Jeśli kolka minie, oznacza to, że twoje dziecko może mieć trudności z tolerancją mleka krowiego i najlepiej ograniczyć jego spożywanie podczas karmienia. Jeśli jednak, nie zaobserwujesz większej różnicy w obecności kolki, oznacza to, że przyczyna kolki jest inna, tak więc można spożywać produkty mleczne.
Jeśli przy kolce obserwujesz, że dziecko ma również wzdęcia, skutecznym sposobem jest częste kładzenie malucha na brzuszku, delikatne masowanie brzuszka, jak również okłady z ciepłej pieluszki.

Na rynku farmaceutycznym istnieje również wiele preparatów na kolkę, stąd po konsultacji z lekarzem, można spróbować stosować np. infacol.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 
WARZYWA A KARMIENIE PIERSIĄ 
CO ROBIĆ, BY MIEĆ WIĘCEJ POKARMU? 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.