Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Karmiąc piersią, na pewno prędzej czy później zdarzy się taka sytuacja, że dziecko nie chce pić mleka matki. Będzie to wyglądało mniej więcej tak: w momencie kiedy przystawiane jest do piersi odwraca głowę, krzyczy lub ssie tylko kilka sekund i zaczyna krzyczeć, tak jakby nie chciało jeść mimo że jest głodne.


Powodów dlaczego dziecko nie chce ssać mleka matki może być mnóstwo, w zależności od stopnia rozwoju dziecka.

- najprostszym powodem może być, że dziecko po prostu nie jest głodne. Pamiętajmy, że wraz z rozwojem dziecka, będą wydłużały się przerwy w jedzeniu i jeśli np. 4-miesięczne dziecko było karmione godzinę temu i nie chce jeść, może po prostu nie być głodne.

- drugą przyczyną niechęci do jedzenia niemowlaka może być zły smak mleka matki. Na zmianę smaku mleka mogą wpływać przede wszystkim ostre przyprawy, np. chili, jak również czosnek, cebula, kminek - zwłaszcza jeśli pierwszy raz je stosujemy obserwujmy reakcję dziecka.

- ząbkowanie - kiedy dziecko zaczyna ząbkować, bolą dziąsła i bobas kojarzy jedzenie z bólem, stąd niechęć do jedzenia. Można próbować chłodzić dziąsło dziecka tuż przed karmieniem.

- odwracanie uwagi, za dużo bodźców - w miarę, jak dziecko rośnie, ma coraz więcej bodźców, stąd nie skupia już swojej uwagi na jedzeniu tak, jak gdy miało np. 1 miesiąc. Rozwiązaniem jest karmienie dziecka w osobnym pokoju, bez trzecich osób, hałasu i innych atrakcji.

- choroba - przeziębienie, ból gardła, ból ucha 
- zapach skóry - czasami dziecku może nie pasować nasz zapach skóry - np. jeśli zmieniłaś dezodorant, perfumę może ona nie "podobać się" maluchowi i stąd dziecko niechętnie będzie jadło. Powodem może być również nieprzyjemny zapach i smak potu - dlatego pamiętajmy o higienie.

picie z butelki - pijąc z butelki dziecko przestawia się na inną końcówkę, to samo przy smoczku, stąd może nie chcieć chwytać sutka. Pijąc z butelki mleko wypływa łatwiej, dziecko nie musi pobudzać piersi do pracy i czekać na napływ pokarmu, stąd jest rozleniwione i kiedy musi popracować przy piersi, to się złości, jeśli od razu nie dostaje mleka.

Jak sobie radzić z niechęcią dziecka do karmienia piersią?

Ważne, żeby nie denerwować się wraz z dzieckiem, tylko zachować spokój, oddychać powoli, głęboko, tak by dziecko nie wyczuwało stresu. Oprócz głębokiego oddychania, można medytować, słuchać relaksacyjnej muzyki - to wszystko wpłynie na uspokojenie zarówno dziecka, jak i matki, dodatkowo korzystnie wpłynie na produkcję mleka. Nie ma nic gorszego dla matki niż stres - może znacznie blokować wypływ pokarmu, dlatego dbajmy o zrelaksowaną atmosferę. 

Można też odwrócić uwagę dziecku rozmową czy zabawą i spróbować za kilkanaście minut.

Dobrym sposobem może być też karmienie w kompletnie odmiennej pozycji niż dotychczas.

Spróbuj przystawiać dziecko zanim się rozbudzi, śpiące może chętniej chwycić pierś.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
CZEGO NIE JEŚĆ I NIE PIĆ KARMIĄC PIERSIĄ? 
LISTA ARGUMENTÓW ZA TYM, BY KARMIĆ PIERSIĄ 
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Naleśniki a karmienie piersią

 Czy mama karmiąca może jeść naleśniki w czasie karmienia piersią? Biorąc pod uwagę, że głównymi składnikami naleśników są mleko, jajka i mąka, nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia naleśników podczas karmienia. Ponadto, jest to łatwy sposób, by przemycić cenne składniki do swojej diety, podane w inny sposób.

Zupy a karmienie piersią

Jakie zupy może jeść mama karmiąca? Tak naprawdę, od pierwszych dni karmienia, młoda mama powinna polubić się z zupami , gdyż są one najprostszym sposobem na przemycenie do swojej diety wartościowych składników (warzywa i mięso) w przyjaznej dla malucha formie (gotowanej). Nie oznacza to jednak, że mama karmiąca może jeść wszystkie zupy. Na pewno, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, mama karmiąca nie powinna jeść zup ze składnikami wzdymającymi

Pączek a karmienie piersią

Czy matka karmiąca może zjeść pączka w tłusty czwartek? Odpowiedź jest złożona. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie karmienia jesteśmy . Jeśli karmimy już 3, 4 miesiąc , jadłyśmy już wcześniej smażone (np. kotleta smażonego) i dziecko nie reagowało na to źle, to możemy śmiało zjeść pączka (a nawet 2 ;-)) . W późniejszym stadium karmienia jemy tak naprawdę wszystko, więc jeśli najdzie nas ochota na pączka nie tylko w tłusty czwartek, to możemy go zjeść.