Karmiąc piersią, na pewno prędzej czy później zdarzy się taka sytuacja, że dziecko nie chce pić mleka matki. Będzie to wyglądało mniej więcej tak: w momencie kiedy przystawiane jest do piersi odwraca głowę, krzyczy lub ssie tylko kilka sekund i zaczyna krzyczeć, tak jakby nie chciało jeść mimo że jest głodne.
Powodów dlaczego dziecko nie chce ssać mleka matki może być mnóstwo, w zależności od stopnia rozwoju dziecka.
- najprostszym powodem może być, że dziecko po prostu nie jest głodne. Pamiętajmy, że wraz z rozwojem dziecka, będą wydłużały się przerwy w jedzeniu i jeśli np. 4-miesięczne dziecko było karmione godzinę temu i nie chce jeść, może po prostu nie być głodne.
- drugą przyczyną niechęci do jedzenia niemowlaka może być zły smak mleka matki. Na zmianę smaku mleka mogą wpływać przede wszystkim ostre przyprawy, np. chili, jak również czosnek, cebula, kminek - zwłaszcza jeśli pierwszy raz je stosujemy obserwujmy reakcję dziecka.
- ząbkowanie - kiedy dziecko zaczyna ząbkować, bolą dziąsła i bobas kojarzy jedzenie z bólem, stąd niechęć do jedzenia. Można próbować chłodzić dziąsło dziecka tuż przed karmieniem.
- odwracanie uwagi, za dużo bodźców - w miarę, jak dziecko rośnie, ma coraz więcej bodźców, stąd nie skupia już swojej uwagi na jedzeniu tak, jak gdy miało np. 1 miesiąc. Rozwiązaniem jest karmienie dziecka w osobnym pokoju, bez trzecich osób, hałasu i innych atrakcji.
- choroba - przeziębienie, ból gardła, ból ucha
- zapach skóry - czasami dziecku może nie pasować nasz zapach skóry - np. jeśli zmieniłaś dezodorant, perfumę może ona nie "podobać się" maluchowi i stąd dziecko niechętnie będzie jadło. Powodem może być również nieprzyjemny zapach i smak potu - dlatego pamiętajmy o higienie.
- picie z butelki - pijąc z butelki dziecko przestawia się na inną końcówkę, to samo przy smoczku, stąd może nie chcieć chwytać sutka. Pijąc z butelki mleko wypływa łatwiej, dziecko nie musi pobudzać piersi do pracy i czekać na napływ pokarmu, stąd jest rozleniwione i kiedy musi popracować przy piersi, to się złości, jeśli od razu nie dostaje mleka.
Jak sobie radzić z niechęcią dziecka do karmienia piersią?
Ważne, żeby nie denerwować się wraz z dzieckiem, tylko zachować spokój, oddychać powoli, głęboko, tak by dziecko nie wyczuwało stresu. Oprócz głębokiego oddychania, można medytować, słuchać relaksacyjnej muzyki - to wszystko wpłynie na uspokojenie zarówno dziecka, jak i matki, dodatkowo korzystnie wpłynie na produkcję mleka. Nie ma nic gorszego dla matki niż stres - może znacznie blokować wypływ pokarmu, dlatego dbajmy o zrelaksowaną atmosferę.
Można też odwrócić uwagę dziecku rozmową czy zabawą i spróbować za kilkanaście minut.
Dobrym sposobem może być też karmienie w kompletnie odmiennej pozycji niż dotychczas.
Spróbuj przystawiać dziecko zanim się rozbudzi, śpiące może chętniej chwycić pierś.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
CZEGO NIE JEŚĆ I NIE PIĆ KARMIĄC PIERSIĄ?
LISTA ARGUMENTÓW ZA TYM, BY KARMIĆ PIERSIĄ
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
CZEGO NIE JEŚĆ I NIE PIĆ KARMIĄC PIERSIĄ?
LISTA ARGUMENTÓW ZA TYM, BY KARMIĆ PIERSIĄ
Komentarze
Prześlij komentarz