czwartek, 1 sierpnia 2013

Czy mama karmiąca może jeść winogrona?

By Flickr user: John Athayde Yorktown http://www.flickr.com/people/boboroshi [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Czy mama karmiąca może jeść winogrona? W internecie istnieje wiele sprzecznych opinii na ten temat - jedni twierdzą, że można jeść je od początku, inni zaś, że lepiej ich unikać, bo mogą podrażniać brzuszek niemowlaka. Jak więc jest naprawdę? Czy mama karmiąca powinna unikać winogron?

Jeśli chcesz spróbować winogron podczas karmienia piersią, rozważ kilka aspektów:
Za winogronami przemawia na pewno to, że zawierają one dużo witaminy C, E, potasu i błonnika. 
Poza tym, wbrew pozorom, winogrona nie należą do alergizujących owoców. Co więcej, według niektórych badań, czerwone winogrona zawierają w skórce przeciwutleniacz, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co tak naprawdę może pomóc w łagodzeniu objawów alergicznych.
Ponadto, czerwone winogrona zawierają polifenoli, korzystny dla zdrowia.

Jeśli natomiast wierzyć teorii, że winogrona mogą podrażniać niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka, radziłabym powstrzymać się od ich spożywania przez pierwsze 2 miesiące karmienia. Jeśli Twoje dziecko generalnie ma tendencje do kolek lub wcześniej źle reagowało na pewne produkty, (np. inne owoce), to lepiej zaczekać dłuższy czas.

Kolejnym aspektem, który przemawia na niekorzyść winogron jest fakt, że owoce te są nieraz mocno spryskiwane, stąd jeśli chcemy wypróbować reakcję dziecka na winogrono, pamiętajmy o bardzo dokładnym umyciu owoców. 

Generalnie, na początek polecam spróbować kilka winogron. Jeśli dziecko nie reagowało źle, oznacza to, że możemy je śmiało wprowadzić do swojego menu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

POMARAŃCZE A KARMIENIE PIERSIĄ. CZY I JAK EKSPERYMENTOWAĆ Z CYTRUSAMI?


Reactions:

1 comments:

  1. Właśnie wcinam, zobaczymy co to będzie :) bo pamelo zaakceptowane :D

    OdpowiedzUsuń