wtorek, 15 października 2013

Pomarańcze a karmienie piersią

Większość karmiących mam pewnie słyszała o tym, że podczas karmienia piersią lepiej unikać owoców cytrusowych. Choć w związku z tym oczywiste wydaje się, że pomarańcze, jak również sok pomarańczowy nie są wskazane dla mamy karmiącej,to warto zastanowić się czy - biorąc pod uwagę reakcję Twojego dziecka - rzeczywiście powinnaś wystrzegać się cytrusów (w tym pomarańczy) podczas całego karmienia a może warto stopniowo eksperymentować?

Po pierwsze, w pierwszym miesiącu karmienia dla bezpieczeństwa odradzałabym jakiekolwiek próby eksperymentowania z owocami cytrusowymi. Wynika to głównie z faktu, że owoce cytrusowe należą do produktów alergizujących, a także zawierają duże ilości kwasów, stąd mogą znacznie podrażniać młody układ pokarmowy dziecka.

Jeśli jednak karmisz już trochę dłużej można pokusić się o małe eksperymenty.
Zanim zdecydujesz się na próbę reakcji dziecka na pomarańcze, mandarynki, cytryny czy inne owoce cytrusowe warto przemyśleć kilka spraw: 

- Czy moje dziecko ogólnie ma tendencje do kolek?
- Czy obserwowałam u dziecka złą reakcję po zjedzeniu innych owoców?
- Czy dziecko miało reakcję alergiczną na jakikolwiek inny  produkt?
- Czy ktoś w najbliższej rodzinie jest/był uczulony na owoce cytrusowe? 

Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy Ciebie i Twojego dziecka, nie polecałabym wprowadzania pomarańczy czy też innych cytrusów podczas karmienia piersią. Jeśli jednak uważasz, że Twoje dziecko w miarę dobrze znosi rozszerzanie diety, można ostrożnie wypróbować reakcję dziecka na cytrusy.

W jaki sposób można próbować reakcję dziecka na cytrusy?

Najlepiej na początek zjeść małą ilość pomarańczy i obserwować reakcję. Jeśli dziecko nie zachowuje się inaczej niż zwykle w ciągu doby po zjedzeniu pomarańczy, oznacza to, że można stopniowo wprowadzać cytrusy do swojej diety. Każdorazowo jednak, lepiej nie przesadzać z ilością spożywanych cytrusów, gdyż nadmiar kwasów mimo wszystko może drażnić niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka. Tak więc bezpieczniej jest zjeść pół pomarańczy raz dziennie, tak by rozłożyć obecność kwasów w czasie, a nie od razu kilka owoców naraz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
WARZYWA PODCZAS KARMIENIA 
WSZYSTKO O KOLCE PODCZAS KARMIENIA 
PRZYKŁADOWE MENU NA 1 DZIEŃ DLA KARMIĄCEJ

 

Reactions:

0 comments:

Prześlij komentarz