piątek, 25 stycznia 2013

Lekarstwa a karmienie piersią

W okresie przeziębień i grypy, wiele matek karmiących może zastanawiać się, co można zażywać przy karmieniu piersią? Których lekarstw powinniśmy się wystrzegać przy karmieniu, a które są relatywnie bezpieczne dla bobasa?


Paracetamol - tak
Możemy bezpiecznie używać paracetamol podczas karmienia piersią. Paracetamolu podczas karmienia można używać na dolegliwości takie, jak: ból głowy, gorączka, ból mięśni, ból zęba. W razie migreny bezpiecznie (ale tylko na krótką metę) jest połączenie paracetamolu, kodeiny i doxylaminy.

Aspiryna  - tylko od czasu do czasu 
Aspirynę można zażywać raz na czas w małych dawkach. Jednakże, zażywanie większych dawek aspiryny może przedostać się do mleka matki i może mieć negatywne działanie na dziecko. 

Krople na katar

Podczas karmienia piersią można używać krople zawierające następujące składniki: doxylamina, cyproheptadyna, feniramina. Nie należy stosować kropli do nosa przez dłuższy okres, gdyż mogą powodować u dziecka ospałość. W razie zaobserwowania zbyt dużej senności u dziecka należy przerwać podawanie kropli. 
Na katar w czasie karmienia polecane są inhalacje - z kilku kropli olejku eukaliptusowego lub mentolowego rozpuszczonego w gorącej wodzie. 

Ból gardła 

Na ból gardła można brać pastylki zawierające benzydaminę, benzokainę i cetylpyridinium. Należy unikać tabletek na gardło zawierających jodynę. 

Rutinoscorbin - tak

Rutinoscorbin można zażywać przy karmieniu piersią jednak nie należy przesadzać z ilością. W przypadku konieczności zażywania rutinoscorbinu przez dłuższy okres, należy skonsultować się z lekarzem.

Gdy w czasie karmienia wystąpi gorączka, przeziębienie czy grypa lepiej brać preparaty zawierające jeden składnik a nie mieszankę kilku substancji. gdyż łatwiej jest ustrzec dziecko przed szkodliwym działaniem leku. 

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
Jakie są sposoby na przeziębienie podczas karmienia piersią?
Cytryna a karmienie piersią 
Menu na jeden dzień dla mamy karmiącej 
 

Reactions:

3 comments:

  1. aspiryna od czasu do czasu?! aspiryny, popopiryny, pyralginy absolutnie nie wolno podczas KP! to wyjątkowo szkodliwe informacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo niebezpieczne takie pisanie, że aspirynę przy karmieniu piersia można. Bardzo. Wyjątkowo głupio i nieodpowiedzialnie. Wyjątkowo szkodliwie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aspirynę to może przy karmieniu dwulatka. Jak jest mniej karmień i duża przerwa.

    OdpowiedzUsuń