piątek, 2 listopada 2012

Jak nauczyć niemowlę ssać?

Kiedy opadną już emocje po przepięknych chwilach związanych z narodzinami dziecka, rodzice i dziecko stoją przed wieloma nowymi sytuacjami, jedną z których jest prawidłowe karmienie piersią. Poniżej znajdziecie kilka rad, zarówno dla mamy i dziecka, jak najlepiej karmić i być karmionym piersią :)

Zanim urodzi się dziecko większość wyobraża sobie sytuację, że taki noworodek od razu sięgnie po pierś i bez problemów będzie pił mleko. Nie zawsze początki są jednak tak proste. Karmienia piersią nauczyć się musi zarówno młoda mama jak i malutkie dziecko. To nowa sytuacja dla was oboje. Może okazać się, że wszystko rzeczywiście idzie gładko (czego wszystkim mamom życzę), jednak często karmienia trzeba się nauczyć.
Oto kilka praktycznych porad jak nauczyć noworodka pić mleko matki:

- Tuż po porodzie nieraz występuje sytuacja, że dziecko nie chce lub raczej nie umie prawidłowo ssać. Dziecko może domagać się jedzenia jednak, gdy przystawiamy je do piersi nie chce jej chwycić. Noworodkowi należy pomóc w prawidłowym uchwyceniu piersi. Na początku polecam, by maluchowi wkładać brodawkę do ust ( można lekko ją spłaszczyć, żeby była lepiej chwytliwa) i przytrzymywać ją w ustach dziecka. W tym momencie łatwiej będzie dziecku zacząć ssanie, bo pierś nie będzie uciekać. Jeśli dziecko nie chce ssać mimo, że brodawka jest w ustach należy spróbować wycisnąć odrobinę mleka, by dziecko zorientowało się, że w ten sposób dostaje jedzenie.

 - Ważnym zagadnieniem jest to, by pilnować aby dziecko miało dostęp powietrza do nosa w trakcie ssania. Dlatego, gdy podczas karmienia zauważacie, że nos dziecka przylega do skóry piersi należy palcem przytrzymać pierś, tak by powstał odstęp umożliwiający dziecku oddychanie.

- Noworodki i niemowlęta często mają problem z koordynacją oddychania i połykania mleka. Często prowadzi to do połykania gazu, który gdy gromadzi się w brzuchu jest bolesny dla niemowlaka i może wywołać kolkę. Aby uniknąć nadmiernego połykania gazu należy pilnować, by usta dziecka całkowicie przylegały do piersi tak by niemowlę oddychało przez nos. Niestety tej koordynacji dziecko musi jednak nauczyć się z czasem.

- Jeśli dziecko wierci się, krzyczy gdy tylko zbliżamy je do piersi, należy po pierwsze uspokoić siebie i dziecko, zrobić chwilę przerwy, odwrócić mu uwagę czym innym a następnie spróbować całkiem innej pozycji do karmienia nich dotychczas. Można spróbować położyć dziecko na łóżku, podeprzeć go poduszką z tyłu, tak by główka była lekko wyżej niż reszta ciała i karmić na leżąco, pozostając na boku. Można też spróbować nachylić się podpierając się rękami nad leżące dziecko. Inne możliwe pozycje, to położyć się na plecach i noworodka ułożyć na brzuszku tak by mógł pić na leżąco na brzuchu matki. Warto czasem poeksperymentować, pozycja na siedząco wcale nie jest jedyną możliwą pozycją do karmienia.

- W kilku pierwszych dniach karmienia może nagle spotkać was sytuacja, że mleka jest aż tyle, że spływa wam po nogach, macie wiecznie mokrą koszulę, jest to całkowicie normalne - w 3-4 dobie zwykle każda matka doświadcza nawału mleka. Ważne jest, by regularnie karmić dziecko a pozostałe mleko odciągać, również w przypadku gdy dziecko robi sobie dłuższą przerwę, tak by uniknąć bolesnego zapalenia piersi. 

- Jeśli zauważacie, że na początku karmienia z piersi wypływa duży strumień mleka pod większym ciśnieniem (konsystencja rzadsza niż po kilku minutach karmienia) a dziecko nie nadążą z połykaniem mleka i krztusi się, należy przed rozpoczęciem karmienia odciągnąć (można też ręcznie wycisnąć) trochę pokarmu. Dziecko wtedy będzie w stanie nadążać za wypływającym mlekiem, co może mieć kluczowe znaczenie w walce z zakrztuszeniem, połykaniem gazu a także kolkami.


- Niezwykle istotna przy karmieniu jest dobra atmosfera. Relaks, głębokie oddychanie, wygodna pozycja, ciche miejsce - to kluczowe czynniki wpływające na udane karmienie. Jeśli będziecie się denerwować, np. że dziecko nie chce ssać albo, że pokarm jeszcze nie leci, nie ułatwi to karmienia, gdyż dziecko doskonale wyczuwa nastroje matki. Tak samo wypływ pokarmu uzależniony jest od stopnia zrelaksowania. Warto wolno, głęboko oddychać i wyobrażać sobie, jak mleko wypływa z wnętrza piersi. Same zdziwicie się, że to naprawdę działa.

- Nie poddawajcie się po kilku porażkach. Karmienia musi się nauczyć i mama i dziecko. Z czasem karmienie stanie się dla was prawdziwym skarbem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
JAK CZĘSTO POWINNO SIĘ KARMIĆ PIERSIĄ?
KILKA KROKÓW, JAK ZRZUCIĆ WAGĘ KARMIĄC PIERSIĄ
MENU NA JEDEN DZIEŃ DLA KARMIĄCEJ
DLACZEGO DZIECKO NIE CHCE PIĆ MLEKA? 

Reactions:

0 comments:

Prześlij komentarz